Poznatky o chovu králíčků získané z praxe

 UMĚLÝ ODCHOV MLÁĎAT

S naším chovem zakrslých beránků jsem začala v roce 2013, konkrétně první vrh přišel na svět 15.3.2013, prvních 14 dní to vypadalo vše v pořádku, samička Kulička si postavila krásné hnízdo, přesně na den přivedla na svět 7 miminek, převážně tmavých barev, moc jsem ji nerušila, krmená byla granulemi a ovesnými vločkami, do 11 dne věku mláďat bylo vše jak má být, po té začala samička být smutná, posedávala v rohu a přestala žrát, zarazilo mě, že se hodně třásla. Nejdřív jsem si myslela, že to kokcidioza, takže dostala Sulfadimidin, pak jsem se ale na netu dočetla, že se přesně takto projevuje odvápnění - rapidní úbytek vápníku u kojící samice a že je třeba reagovat rychle a samička musí dostat kalciovou injekci. Než jsem se ovšem toto dozvěděla a posehnala injekce, Kulička uhynula a v hnízdě mi zůstalo sedm 12ti denní mláďat. S umělým odchovem jsem neměla zkušenosti, ale bylo třeba je okamžitě nabýt, protože venku bylo minus dva stupně a čas běžel (králíčci byli ve venkovní králíkárně). Přendala jsem opatrně celé hnízdo do přepravky, odvezla domů a začal můj první umělý odchov. Postupovala jsem podle rad na stránce kralikar.cz, koupila jsem kozí mléko a mláďata krmila 2 x denně ze stříkačky, první den to šlo moc špatně a moc naděje jsem tomu nedávala, od druhého dne ale malí začali spolupracovat. Na Velikonoční pondělí, po čtyřech dnech odchovu mi bohužel uhynulo nejmenší mládě, bylo o polovinu menší než ostatní a i když se snažilo přijímat potravu, příroda tomu zřejmě nechtěla aby přežilo. Zbývajících 6 mláďat se ale těšilo dobrému zdraví a dál přijímali kozí mlíko, pak už bez problému pili z mističek. cca 25 den odchovu mi začali rapidně vylínávat dva kuní rex beránci (Amony a A1 Gejsha Smart Bunny), až vylínali úplně dohola, třetí černý satén rex beránek (Alexia Smart Bunny) jen trošku jakoby prořídl a vylínala mu později úplně pouze hlavička. Po cca deseti dnech začala mláďata opět obrůstat a brzo jejich tělíčka pokryla krásná hustá rex srst a vybarvili se do tzv kuní barvy. Celkem tedy ve vrhu byli dva kuní rexové, jeden černý rex s bílým čumáčkem a tři černí saténoví beránci s bílými znaky, dva z nich mají modré či modro-hnědé oči, černý rex má pouze v jednou oku malou modrou výseč. Tyto události nebyly právě nejšťastnější pro moje začátky, protože jsem přišla o skvělou samici, ale zase mi daly cenné zkušenosti do dalšího chovu a ukázalo se, že i umělý odchov může být úspěšný, stačí se řídit radami zkušených chovatelů, jsem opravdu vděčná za informace sdílené na webu kralikar.cz. Dvě samice z tohoto umělého odchovu nyní působí jako chovné v mém hobby chovu a jsou skvělé mámy po jejich mamince.

 

Bezsrstý králíček

Jak jsem již uvedla v článku o umělém odchovu, někteří rexíci nám úplně vylínali dohola, cca kolem 16 dne to pomalu začalo, dva ztráceli srst po celém těle a jeden pouze na hlavě a za krkem. Hledala jsem tou dobou nějaké informace o bezsrstých králíčkách a nenašla jsem mnoho, pouze u jedné paní chovatelky se toto stalo s dvěma rexinkami a z toho jedna má problémy s dorůstáním srsti dodnes, druhá nikoli. Naši rexíci zůstali chlupatí a to přestože v nějakých 25 dnech života vypadali takto: 

 

:-) takže pokud se vám něco takového přihodí s vaším rexíkem, nemějte obavy, myslím že ve většině případů opět obroste. U těch našich si myslím že to bylo způsobeno tím, že byli z venku z minus 2 stupňů přestěhovaní do bytu, kde bylo cca plus 25 stupňů Celsia, což musel být pro ty malé šok. V cca 46 dni věku si nové majitelky již odváželi domů pěkně plyšové rex samičky v kuní barvě.

 

KDYŽ JE HNÍZDO POSTAVENÉ NA NEOBVYKLÉM MÍSTĚ

Další zajímavá zkušenost nám přibyla při porodu samičky Acai, která vybudovala hnízdo ve venkovní králíkárně v jesličkách na seno. Už to vypadalo, že březost je falešná a najednou jsem ji - po dvou dnech po termínu uviděla s tlamičkou plnou slámy a hurá s ní do jesliček, zalezla tam a zřejmě to na ní přišlo, tak jsem jí nerušila, jen jsem viděla jak si vytrhává chlupy a hnízdo umístila na konec jeslí ve kterých bylo trochu sena. Měla jsem o králíčata strach, aby je nerozmačkala, ale nechala jsem to být do druhého dne. Druhý den jsem objevila při krmení živé králíče, které zřejmě vypadlo z jesliček, lezlo po kotci, jednodenní mimi, bezbranné a slepé, tak jsem samici vyndala z kotce a provedla kontrolu hnízda. Byla tam ještě tři další živá miminka a jedno bohužel mrtvé, hnízdo bylo všelijak rozházené po jeslích, tak jsem se rozhodla zariskovat, mrtvé králíče jsem odstranila a pro ostatní jsem vytvořila hnízdo pod jesličkami - asi 5 cm od původního, ale normálně na podlaze kotce, chlupů bylo dost, takže bylo pěkně útulné, malé jsem naskládala dovnitř. Samici jsem dala zpátky a zabavila ji oblíbeným pamlskem, nijak si přestěhovaného hnízda nevšímala. Další den ráno jsem šla opět na kontrolu - trochu se strachem, ale k mé radosti jsem našla hnízdo tak jak jsem ho postavila a v něm čtyři napapaná mimča. Acai zřejmě usoudila, že mám pravdu a že jesličky byly špatný nápad.

Všem začínajícím chovatelům ale doporučuju pokud je to jen trochu možné, s hnízdem vůbec nehýbat a samici co nejméně rušit hlavně prvních pár dní, některé jsou citlivé víc, jiné méně, ale je nejlepší je nerušit, zkontrolovat hnízdo, odstranit případný úhyn a stačí, příroda si poradí.

 

KDYŽ UHYNE MLÁDĚ NEBO CELÝ VRH...

Obrázek 1

Toto je pohled, který chovatel rozhodně nechce vidět, zvlášť pokud jde jako v tomto případě o čtyřdenní mláďata, která působila naprosto životaschopně a samice se o ně dobře starala, čtvrtý den miminka uhynula. Jednalo se o první vrh samice, nicméně, do třetího dne bylo vše bez problému. Čtvrtý den leželo jedno z miminek vytažené mimo a bylo částečně ožrané, což lze vysvětlit tím, že samice se snažila "uklidit". Při kontrole neporušeného a dobře postaveného hnízda jsem objevila další tři mrtvá miminka (viz. foto), tato byla viditelně bez zranění a podle všeho měla i plná bříška. Záhada, nicméně toto se v chovu králíků může stát a věřte mi, že i když se o tom příliš nepíše - ano, každý raději ukáže krásná živá miminka, což je pochopitelné - se to stává poměrně často, protože až na naprosté vyjímky je velice obtížné nějak pomoci mláďatům mladším jednoho týdně věku, pokud se vyskytně nějaký problém. Obvykle to chovatel najde už v tomto stavu a může se jen dohadovat co bylo špatně. Úhyny malých miminek se vyskytují častěji u mladých samic, zejména prvniček, ale také to může poukazovat na nějaký problém samice, nemoc apod. Nemusí to ovšem znamenat vůbec nic, v našem chovu se toto stalo již několikrát a až na jednu vyjímku, kdy jsem vyřadila samici z chovu se další vrhy již povedly bez problému. Pokud jste začínajícíc chovatel, nenechte se odradit po prvním, druhém, ale ani třetím neúspěchu! Raďte se se zkušenými, konzultujte s veterináři, speciality na drobné savce (pozor to je důležité - protože veterinář zaměřený na psi vám králíka obvykle maximálně tak naočkuje). Problémy můžou potkat i velice zkušené chovatele, i když se rozkrájíte a budete mít vše perfektně čisté, očkované a dobrou zoohygienu chovu - což považuji za samozřejmost, i tak se chov králíků částečně i o štěstí.

Obrázek 2

Také se vám může přihodit - jakýsi zákon schválnosti, že nejhezčí miminko z vrhu uhyne, přestože není nijak slabé ani nemá žádné viditelné zranění a sourozenci bez problému vyrostou, jako v tomto případě (viz.obrázek 2). Těžko vám někdo odpoví, proč se to stalo (mládě mohlo vdechnout trochu mlíčka což je velmi nebezpečné, prochladnout protože se odhrabalo kousek z bezpečí hnízda nebo mít nějakou vrozenou vadu), je to něco s čím prostě musíte v chovu králíků počítat. Proto není chov králíků pro každého a vyžaduje pečlivost, znalosti, ale také jakousi odhodlanost, jít i přes neúspěchy stále dál a zlepšovat se, učit se a zdokonalovat se jak praxí tak studiem a konzultacemi s těmi zkušenějšími a s odborníky. Je potřeba mít chov tak pečlivě vedený, abyste mohli při nezdaru vyloučit jakékoli pochybení z vaší strany coby chovatele.

Doufám, že vás chovatele všechny tyto nepříjemnosti minou a budete se těšit pouze z krásných zdravých miminek. B.H.

 

POKOUSANÉ MLÁDĚ PO PORODU

Chtěla bych se s vámi podělit o další zkušenost s chovem králíčků, v druhém letošním vrhu samičky Acai, vzh A 2, o 6ti živě narozených mláďatech jsem po porodu našla jedno mimo hnízdo, živé, ale velmi pokousané, mělo kousance po celých zadních nohách, zádech a hlavičce, vypadalo chudák jak cedník, bylo teplé, protože venkovní teplota byla cca 25 stupňů, ale připadalo mi nenapité. Nicméně jsem ho po té co jsem zjistila, že zranění jsou sice rozsáhlá ale povrchová dala zpět do hnízda. Dávala jsem mu šance tak 50 na 50, čekala jsem že ho matka možná "vyselektuje" a vyhodí opět z hnízda ven. Pokousání vzniklo pravděpodobně špatnou polohou plodu při porodu, ostatní mláďata byla v pořádku uložena v hnízdě. Malého jsem po té kontrolovala každý den a k mé radosti se rány krásně hojily a třetí den už měl snad největší bříško ze všech. Rozhodně si myslím, že když bych ho nedala zpět do hnízda, mohlo se k večeru podchladit a uhynout, takže jsem moc ráda, že jsem tomu jeho štěstí trochu pomohla, nyní mu je devět dní a v bílé barvě má několik rhonských šedých znáčků, takže doufám že vyroste v pěkného ušáka. Z jeho ran zbyl jen poslední stroupek na noze. Proto radím, dávejte i takto poraněným mláďatům šanci, pokud jsou životaschopná a matka je nakrmí, mohou vyrůst v krásné a zdravé jedince.

Nedávno se nám stalo, že jedna z našich samic při prvním porodu ukousla jednomu s mláďta ouška, zřejmě šlo jako první a šlo špatně ven. Nicméně samice ho pečlivě uložila do hnízda a rány se během pár dní zahojili. Maličký bez problému roste a sílí. Takový jedinec může s tímto handicapem normálně žít, jen je třeba aby byl v teplotně stabilním prostředí, protože přišel o své teplotní "senzory" tudíž může mít prblém s přehřátím apod. Jinak ho to v ničem neomezuje a je stejně rozkošný jako jeho sourozenec.